KKTC Trafik Kuralları ve Araç Kullanma

KKTC Trafik Kuralları ve Araç Kullanma

kibris-trafikKıbrıs trafik kuralları 

KKTC, uzun süre İngiliz sömürgesinde kaldığı için, tüm adada tıpkı İngiltere’de olduğu gibi trafik sol şeritten akmaktadır. Kıbrıs’taki tüm yeni araçların, kiralık araçlar da dahil, direksiyonları sağ taraftadır. Türkiye’de özellikle de İstanbul, Ankara, İzmir gibi trafiğin yoğun olduğu şehirlerde araç kullandıysanız, Kıbrıs’ta da zorlanmadan kiralık araba kullanabilirsiniz. Diğer bir önemli konu ise, daha önce sol şeritten işleyen trafikte araç kullanmadıysanız, aracın direksiyonunun sağ tarafta olmasından dolayı vitesi sol elinizle değiştirmek zorunda kalacağınızdır. Böyle bir durumda size “otomatik vites” bir araba kiralamanızı öneririz. Böylece sol trafiğe alışmak daha kolay olacak ve sol elle vites atmaktan sizi kurtaracaktır.

Daha önce soldan akan trafikte araba kullanmayanlar, araç kiralamakta biraz çekinebilirler ama Kıbrıs'ta trafik Türkiye'de olduğu gibi çok yoğun olmadığından dolayı, soldan akan trafiğe adapte olmak çok zamanınızı almayacaktır. Özellikle çift şerit yollarda ki KKTC’de tüm şehirler arası yollar çift şerittir, kiralık araba kullanmak hiç de düşünüldüğü gibi zor ve karmaşık değildir.

Kıbrıs’ta kiralık araba kullanma ile ilgili bilmeniz gereken bazı küçük hatırlatma ve bilgilendirmeler ;

 • KKTC'de araba kiralama için dikkat etmeniz gereken ilk kural, kiralayacağınız arabanın plakasının "kırmızı" olmasıdır. Kırmızı renkli plakalar kiralık araçları temsil etmektedir. Beyaz ve sarı renkte olan plakalar "özel" araçlardır ve kiralanmaları yasal değildir.
 • Kıbrıs’taki tüm kiralık arabaların direksiyonları, trafiğin sol taraftan işlemesinden dolayı, aracın sağ tarafındadır. Düz vites bir araç kiralamayı düşünüyorsanız, vites kolunu sol elinizle kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Sol elle vites değiştirmekte zorlanacağınızı düşünüyorsanız, otomatik bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz.
 • Kıbrıs’ta kiralık oto kullanırken önünüzde giden veya park etmiş olan bir aracı geçmeniz gerektiğinde, önünüzdeki aracın sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayın. Örneğin tek şeritli bir yolda önünüzde giden bir aracı geçecekseniz, karşı şeritten gelen bir araç olup olmadığına özellikle dikkat etmelisiniz. 
 • Çemberlerde veya dönel kavşaklarda, Türkiye'de olduğunun tersine sağ tarafınızdan gelen trafiğe yol vermelisiniz. Tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. 
 • Kuzey Kıbrıs’ta kiralık arabaları sadece “araç kiralama sözleşmesinde” ismi yazan kişiler kullanabilir. İsmi yazmayanan kişiler sigorta kapsam dışında kaldığı için kiralık aracı kullanamazlar.
 • KKTC’de kiralık araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak trafik kurallarına aykırıdır ve yüksek para cezası vardır.
 • Kıbrıs’ta kiralık araç kullanırken emniyet kemeri takmak zorunludur.
 • Özellikle şehir içinde ve anayollarda bulunan “çift sarı çizgiye” park etmek yasaktır.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde belirli kaza riski yüksek yerlere  yerleştirilmiş “sabit görüntülü hız kameraları” bulunmaktadır. Bu kameralar genel olarak yerleşim yeri içinde 50 km, yerleşim yeri dışında 65 km’ye  ayarlanmıştır. Şehirler arası çift şerit yollarda ise salon araçlar için belirlenen hız limiti 100 km'dir. Sabit Hız Kameraları, daha önce tabelalarla belirtilen hız limitinin aşılması durumunda ilgili aracın resmini çekmek kaydıyla gerekli idari birimlere aktarır ve adaya bir sonraki gelişininizde size Ercan Havalimanında ibraz edilir. Radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile itiraz durumunda ispat edilebilir.  Bu yüzden, yolculuğunuz sırasında hız levhalarının gösterdiği hız limitini aşmamaya özen gösteriniz.

KKTC’de Kiralık Araç kullanma

 • Çift şeritli yollarda araç kullanmak çok kolaydır. Sadece şehir içi yollarda ilerlerken veya tali yoldan ana yola çıkacağınız zaman her iki tarafınızı da kontrol etmenizi öneririz.
 • KKTC'de çok fazla trafik lambaları yoktur, bunların yerine dönel kavşaklar vardır.
 • Dönel kavşaklarda (çemberlerde) her zaman sağ taraftan gelenin önceliği olduğunu unutmayınız.
 • Size yardımcı olması açısından araç kiraladığınız zaman, KKTC yol haritası personelimiz tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. Aracı kiraladıktan sonra yine isterseniz gideceğiniz yer hakkında personelimiz size yol tarifi de yapabilmektedir. KKTC yol haritası, size yönünüzü bulmanız için fazlasıyla yeterli olacaktır. 
 • KKTC'de kiralık oto kullanacaksanız, isminizin "Araç Kiralama Sözleşmesi"nde mutlaka kayıtlı olduğundan emin olunuz. Aksi takdirde, sigorta kapsam dışında kalırsınız.
 • Kıbrıs kiralık araç klullanırken alkol alma sınırı SIFIR (0) 'dır ve polis bu konuda çok katıdır. Aynı zamanda alköllü araç kullanmanın para cezası da çok yüksektir

KKTC oto kiralama için tıklayınız !

 

Kıbrıs Rent a Car

Kibris arac kiralama

Kıbrıs'ta Araç kiralama fiyatları - 2019