Kıbrıs Trafik Cezaları

kibris-trafik-cezaKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik tıpkı İngiltere'de olduğu gibi, sol şeritten akmaktadır. Bu sistem Kıbrıs'ın İngiliz sömürgesinde olduğu dönemden kalma bir uygulamadır. Türkiye' de özellikle de İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde aktif olarak araç kullananlar, KKTC'de de zorlanmadan kiralık araba kullanabilirler. Ancak daha önce soldan işleyen trafikte araç kullanmamışsanız, sizler için bir kaç küçük  tavsiyemiz var;

Kıbrıs’ta trafik soldan aktığı için tüm kiralık araçların direksiyonları aracın sağ tarafındadır. Vites kolunu ise sol elinizle kontrol etmeniz gerekecektir. Sol elle vites atmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız, size otomatik vites bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Önünüzde giden aracı geçmeniz gerektiğinde, önünüzdeki aracın sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayınız. 

Çemberlerde (Dönel Kavşaklarda)Türkiye'de olduğunun aksine sağ tarafınızdan gelen  araca yol vermeniz gerekmektedir. Tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmelisiniz. 

Kuzey Kıbrıs'ta oto kiralama hizmeti almak istiyorsanız, trafik cezaları ile ilgili başlıca bilmeniz gerekenler ;

  • KKTC'de kiralık araçların trafik cezaları, cezanın yazıldığı tarihte araç kiralama sözleşmesinde ismi yazan kişiye yazılır. Bu cezaların ödenmesi ve takibi yine aracı kiralayan kişiye aittir. Adınıza yazılmış trafik cezalarını ödemeden ülkeden çıkış yaparsanız, son ödeme tarihinine kadar ödenmeyen cezalar katlanarak çoğalır ve bir sonraki ziyaretinizde size Ercan Havalimanı’ndan veya gemi limanlarından ülkeye giriş yaparken tebliğ edilir. Bu cezalar genellikle, sabit görüntülü hız kamera cezaları, kiralık araç kullanırken cep telefonunda konuşma, emniyet kemeri takmama, alköllü araç kullanma ve yanlış yapılan park cezalarıdır. Trafik cezaları ile ilgili başlıca bilmeniz gerekenler kısaca şöyledir; 
  • Kuzey Kıbrıs'ta genel olarak hız sınırları yerleşim yeri içinde 50 km, yerleşim yerleri dışında 65 km dir. Şehir dışında ise salon araçlar için belirlenen hız limiti 80 km ile 100 km arasında değişmektedir. Belirli yerlere yerleştirilmiş sabit görüntülü hız kameraları vardır ve daha önce tabelalarla belirtilen hız limitinin aşılması durumunda ilgili aracın resmini çekerek gerekli idari birimlere aktarır. Sabit Görüntülü hız radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile itiraz durumunda ispat edilebilir. 
  • Çift sarı renk çizgi üzerine park etmek yasaktır ve polis tarafından tespit edildiği zaman rapor edilmektedir.  
  • Kıbrıs’ta kiralık araç kullanırken alabileceğiniz alkol sınırı "0" promildir. Bu nedenle alkol alıp kiralık araba kullanmamanızı öneririz. Alkollü araç kullanmanın para cezası da oldukça yüksektir, aynı zamanda ehliyetinize de el konulmaktadır.
  • Kıbrıs'ta kiralık araba kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Devriye gezen trafik polisleri tarafından fark edilirseniz, size trafik cezası yazabilirler.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde araç kullanırken emniyet kemeri takmak yasa gereği zorunludur. Emniyet kemerinizi şehir içi yollarda ve şehirler arası yollarda her zaman takılı bulundurmalısınız.

Kıbrıs Rent a Car

Kibris arac kiralama

Kıbrıs'ta Araç kiralama fiyatları - 2019